Beskid Żywiecki

Na Bendoszkę Wielką z KZKG RP i KnGS

12.06.2020 Rycerka Górna Kolonia–>Bendoszka Wielka (1144 m.n.p.m.)–>Przegibek (1000 m.n.p.m.)–>Rycerka Górna Kolonia

Mając do dyspozycji jeszcze jeden dzień w Beskidzie Żywieckim postanawiamy zdobyć kolejny szczyt do projektu KZKG RP i kolejny krzyż do projektu Krzyż na Górskim Szlaku. Początkowo mieliśmy przejść z Rycerki Górnej na Bendoszkę, a następnie czerwonym szlakiem na Wielką Raczę, ale doskwierające kolano po wczorajszej wycieczce oraz psująca się pogoda zweryfikowały nasze plany.

W górę ruszamy czerwoną ścieżką spacerową, która jest słabo oznaczona. Trasa początkowo zalesiona i bardzo kamienista, ale po przejściu dwóch kilometrów za plecami odsłaniają się widoki na szczyty należące do naszych południowych sąsiadów. Kilometr dalej łączymy się z niebieskim szlakiem i kierujemy się na szczyt Bendoszki Wielkiej, na który pozostało nam zaledwie 500 metrów. Przed szczytem jest punkt widokowy, z którego podobno widać Małą Fatrę, niestety tego dnia dalsze widoki zasłania nam mgła.

Bendoszka Wielka 1144 m.n.p.m. (12/35) Krzyż na Górskim szlaku (11)

Na szczycie stoi metalowy krzyż Jubileuszowy Ziemi Żywieckiej o wysokości 21,75 m. Po zrobieniu pamiątkowej fotki ruszamy w stronę Przegibka, a zejście do Schroniska zajmuje nam 25 min. Tam robimy sobie krótką przerwę na posilenie i debatujemy co dalej z naszą wycieczką. Tego dnia byli z nami znajomi i wspólnie postanawiamy kierować się z powrotem do Rycerki Górnej, jednak tym razem zielonym szlakiem.

Zejście jest łagodne i bardzo widokowe, a teren wykarczowany. W oddali widać Wielką Raczę, nad którą są ciemne chmury, a bliżej Bendoszke Małą. Zejście w dół zajmuje nam raptem półtorej godziny, a deszcz łapie nas dosłownie 5 minut przed samochodem. Największe opady przeczekujemy pod większymi drzewami, a następnie szybkim tempem ruszamy do samochodu. Wycieczka wyszła krótsza niż my zakładali, ale czasami trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić. Może gdybyśmy dzień wcześniej nie przemokli i trochę się oszczędzili, to chętniej zaryzykowalibyśmy wejście na Wielką Raczę. Na szczęście góry nigdzie sobie nie pójdą, więc jeszcze tam wrócimy.  

Do zobaczenia na szlaku Magia Gór:)

Galeria: Zdjęcia.

Trasa: 9 km według Huawei Watch GT.

Szlak: niebieski, zielony

Nasz czas: 5:24 h.

Suma podejść: 560 m.

Suma zejść: 560 m.

Punty GOT: 13.

Przebieg wycieczki:

 

    

Total Page Visits: 2811 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.