Beskid Makowski

Kotoń, czyli po srebro Beskidu Makowskiego z KZKG RP

26.10.2019 Zawadka–>Kotoń Zachodni (751 m.n.p.m.)–>Kotoń (857 m.n.p.m.)–>Pod Kotoniem (794 m.n.p.m.)–>Zawadka

Beskid Makowski jest specyficzny pod kątem rozłożenia szczytów zaliczających się do korony KZKG RP. Ciężko zaplanować długie wycieczki tym bardziej, gdy człowiek przemieszcza się samochodem. Po dwóch tygodniach od ostatniej wycieczki udaliśmy się do Zawadki, czyli niewielkiej wsi położonej w powiecie myślenickim. Pogoda jak na końcówkę października wręcz idealna na górskie wędrówki.

Po zaparkowaniu samochodu udajemy się czarnym szlakiem w stronę Kotonia Zachodniego. Początek trasy biegnie drogą asfaltową między domkami. Po przejściu około kilometra asfalt zamieniamy na szuter, a po chwili szlak wchodzi do lasu. Widoków zbyt wiele niema, ale cały szlak jest pokryty brązowymi liśćmi, co bardzo ładnie wygląda. Po 40. minutach wchodzimy na Kotoń Zachodni, gdzie robimy sobie krótką przerwę i spotykamy jedynego turystę tego dnia.

Dosłownie po kilku minutach udajemy się żółtym szlakiem w stronę Kotonia. Na sam szczyt nie prowadzi żadna ścieżka, a dojście pod szczyt zajmuje nam zaledwie 25.minut. W okolicach szczytu wylatują nam trzy jelenie, które przecięły nasz szlak i pognały w górę, a zdjęcie jednego możecie zobaczyć w galerii. Po przejściu kolejnych kilkuset metrów dochodzimy do skrzyżowania szlaków i wtedy odbijamy znów na czarny szlak, który prowadzi z powrotem do Zawadki. Szlak dalej zalesiony i łagodny, a po chwili ukazuje nam się drzewo, które prawdopodobnie dostało piorunem, bo jest odłamane na wysokości dziesięciu metrów.

Kotoń 857 m.n.p.m. (5/10)

Od skrzyżowania szlaków do Zawadki pozostały nam zaledwie dwa kilometry. Po przejściu półtora kilometra szlak wchodzi znów na asfalt i prowadzi nas do samochodu. Wycieczka krótka i bardzo spokojna, można powiedzieć, że idealna na spacer z małym dzieckiem. Z Zawadki piękne widoki na Beskid Wyspowy oraz Gorce. Tabliczki na Kotoniu brak, tak samo, jak pieczątki i gastronomii, ale taki jest urok Beskidu Makowskiego.       

Po tej wycieczce zdobywamy srebrną odznakę korony Beskidu Makowskiego z KZKG RP.

Do zobaczenia na szlaku Magia Gór:)

Galeria: Zdjęcia.

Trasa: 7,30 km według Huawei Watch GT.

Szlak: czarny, żółty.

Nasz czas: 2:56 h.

Suma podejść: 182 m.

Suma zejść: 182 m.

Punty GOT: 8.

Przebieg wycieczki: 

 

 

Total Page Visits: 1890 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.