Beskid Mały

Czarny Groń, Potrójna i Łamana Skała, czyli kolejne trzy szczyty Beskidu Małego z KZKG RP

08.07.2018 Rzyki–>Czarny Groń(793 m n.p.m.)–>Potrójna(884 m n.p.m.)–>Przełęcz Zakocierska(779 m n.p.m.)–>Przełęcz na Przykrej(757 m n.p.m.)–>Łamana Skała(929 m n.p.m.)–>Anula–>Rzyki.

Na drugą wycieczkę wybieramy się do Rzyków, czyli małej wsi w województwie małopolskim położonej 473 m n.p.m., aby tam zrobić pętle i zaliczyć trzy szczyty należące do Korony Beskidu Małego KZKG RP. Początek trasy biegnie czarnym szlakiem, zaznaczając na samym początku, że jest to ścieżka przyrodnicza. Aby wejść na czarny szlak należy przed mostem skręcić w prawo do lasu. Co pewien odcinek są porobione stacje, na których opisywane, są zwierzęta, rośliny, krajobraz i podany czas do końca trasy oraz do kolejnej stacji. Nasza zaplanowana trasa przebiegała prawie przez wszystkie przystanki, co urozmaiciło wchodzenie. Teren bardzo zalesiony, a trasa nie należy do wymagających.

Szlak nie przebiega bezpośrednio przez szczyt Czarnego Gronia, ale w jego okolicy, tak bynajmniej nam powiedziała Pani w Chatce na Potrójnej. Im było bliżej Potrójnej, tym mniej cienia, a więcej słońca, ale byliśmy na to przygotowani. Dochodząc do szczytu zobaczyliśmy strzałkę do Chatki na Potrójnej i postanowiliśmy tam zawitać. Tam zdobywamy kolejną pieczątkę do książeczki i zaliczamy odpoczynek. W tym miejscu chciałem tę chatkę każdemu polecić, jeśli jesteście w okolicy warto tam zajrzeć. Mieliśmy takie szczęście, że akurat Pani miała swojskie drożdżówki (jedne z twarogiem inne z jagodami). Nie jestem w stanie opisać, jakie były pyszne i nie wiem, dlaczego nie zrobiłem zdjęcia, ale jak byłoby chłodniej na zewnątrz na pewno kupiłbym sobie na wynos. Takie chatki mają swój urok i oby istniały jak najdłużej.

Potrójna 884 m n.p.m. (4/20) KBMŁ

Po przejściu około pięciu kilometrów od startu meldujemy się na Potrójnej, a następnie szlakiem czerwono-żółtym udajemy się w stronę Łamanej Skały. Na Przełęczy Zakocierskiej odbijamy na żółty szlak, który biegnie przez Chatkę studencką pod Potrójną. Tam kolejna przerwa i zapoznanie się z pogodą przygotowaną przez tamtejszą stację meteorologiczną:) Po krótkim odpoczynku docieramy do Przełęczy na Przykrej, gdzie znów łączymy się z czerwonym szlakiem i udajemy się w kierunku Łamanej Skały. Tuż obok wyciągu narciarskiego Czarny Groń, który znam z zimowych wypadów na snowboard zaczyna się Rezerwat Przyrody Madohora, na którym leży Łamana Skała. Część ludzi schodzi na dół wzdłuż wyciągu, ale my musimy zdobyć jeszcze jeden szczyt.

Trasa biegnąca przez rezerwat jest przyjemna i urozmaicona. Docieramy do Łamanej Skały, czyli najwyższego szczytu tego dnia, gdzie robimy pamiątkowe zdjęcie i udajemy się w kierunku Anuli czyli Rozstaju pod Mladą Horą. Tam zapoznajemy się z legendą o krówce Anuli, krótka przerwa i żółtym szlakiem w kierunku samochodu. Trasa na dół ma ponad 2 kilometry, jest dość stroma i wymagająca koncentracji. Sporo ruchomych kamieni więc z dzieckiem za rękę i powoli na dół. Po zejściu pod wyciąg pozostało jeszcze około 2 kilometry asfaltem do samochodu.

Łamana Skała 929 m n.p.m. (5/20) KBMŁ

Z racji tego, że tym razem mieliśmy dwójkę dzieci ze sobą, które zobaczyły już na samym początku plac zabaw „Magiczną Osadę” to układ mógł być tylko jeden „jak bez marudzenia przejdziecie trasę, to pójdziecie się pobawić”. A obietnic trzeba dotrzymywać, więc po szybkim obiedzie my odpoczywali, a najmłodsze towarzystwo ganiało po mini parku linowym i trampolinach. Ogólnie trasa super na pewno przejdę ją jeszcze raz, ale może w odwrotną stronę. Przewaga zalesionego terenu na pewno poprawia komfort chodzenia w upalne dni. Jeśli chodzi o pieczątki to z trzech szczytów, można zdobyć tylko jedną w Chatce na Potrójnej, gdzie również można napić się kawy i coś zjeść. Natomiast tabliczki są na każdym ze szczytów, więc bez problemu można udokumentować zdobycie szczytu. Jeśli chodzi o długość trasy to na endomondo zawsze wychodzi więcej niż na mapie turystycznej.

Po dwóch wycieczkach mamy już dwie odznaki. Ty razem wpadła brązowa odznaka Korony Beskidu Małego KZKG RP.

Do zobaczenia na szlaku Magia Gór:)

Galeria: Zdjęcia.   

Trasa: ok. 17 km według endomondo.

Szlak: czarny, żółty.

Nasz czas: ok. 6:47 h.

Suma podejść 691 m.

Suma zejść: 572 m.

Punty GOT: 19. 

Przebieg wycieczki:

Total Page Visits: 1546 - Today Page Visits: 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.